امروز : شنبه 26 خرداد -
ورود به سیستم رزرواسيون سپهر
سیستم سپهر

جریمه میلیونی وارد کردن خسارت به لاک پشت و آبسنگ مرجانی در کیش

جریمه میلیونی وارد کردن خسارت به لاک پشت و آبسنگ مرجانی در کیش. رییس اداره محیط زیست کیش از جریمه خسارت و آسیب رساندن به لاک پشت، تخم لاک پشت و یک کیلوگرم آبسنگ مرجانی ۱۰، ۵ و ۴ میلیون تومان خبر داد.

جریمه خسارت زدن به لاک پشت و یک کیلوگرم آبسنگ مرجانی ۱۰ و ۴ میلیون تومان است

مریم محمدی در مورد راه های حفاظت از مرجان ها اظهار داشت:

با توجه به ظرفیت گردشگری منطقه، هر ساله شاهد حضور گردشگران زیادی در جزیره کیش هستیم که ممکن است برخی از آنها دانسته یا ندانسته به محیط زیست منطقه آسیب وارد می کنند.

وی با اشاره به اینکه کیش، جزیره ای مرجانی است که به واسطه وجود مرجان های حاشیه ای و محیط زیست غنی دریایی از اهمیت اکولوژیکی فراوانی برخوردار است، گفت:

باشگاه های دریایی باید پیش از بردن غواص به زیر آب نسبت به آگاه سازی آنها از حساسیت مرجان ها اقدام کنند.

نریختن زباله و پسماند به دریا ، پرهیز از ماهیگیری در نقاط مرجانی وغذا دادن به ماهی‌ها ، نخریدن مرجان‌ها و اشیای تزیینی ساخته شده برای استفاده در آکواریوم‌ها ، پرهیز از انداختن لنگردر مناطق مرجانی و غواصی نکردن در این مناطق از نکات مهمی است که محمدی به دوستداران محیط زیست توصیه کرد . رئیس اداره محیط زیست کیش با تاکید براینکه شناورها هنگام تردد باید مراقب شکسته شدن مرجان ها باشند، اظها رداشت:

باشگاه های دریایی نیز باید از بردن غواصان آماتور به سایت های طبیعی دارای مرجان خودداری کنند.

محمدی در مورد منطقه حفاظت شده لاک پشت ها به عنوان یک منطقه گردشگری و توصیه های لازم برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض گفت:

با توجه به اینکه فصل زادآوری لاک پشت ها در کیش اواخر اسفند تا اواسط مرداد ماه است توصیه می شود در این فصل از تردد شبانه در سواحل ماسه ای به ویژه در جنوب جزیره خودداری شود.

وی افزود:

دوستداران محیط زیست باید از جمع آوری تخم‌ها، صید لاک پشت‌ها، ریختن زباله، قایقرانی با سرعت بالا در زیستگاه لاک پشت‌ها، حرکت با وسایل نقلیه در ساحل و توقف خودرو با چراغ روشن خودداری کنند.

وی با بیان اینکه پنج گونه لاک پشت در خلیج فارس وجود دارد افزود:

دو گونه لاک پشت سبز و پوزه عقابی در جزیره کیش دیده می شوند و نوع پوزه عقابی آن در سواحل کیش اقدام به تخمگذاری می‌کند.

محمدی یاد آور شد:

امسال نهمین دوره حفاظت از لاک پشت‌ها در کیش انجام شد و سومین سالی است که این گونه جانور علامتگذاری می شود ، این روش علاوه بر کمک به مطالعات رفتار شناسی اطلاعات بیشتری نسبت به مسیر مهاجرت آنها به کارشناسان می‌دهد .۱۰ میلیون تومان جریمه خسارت به لاک پشت های خلیج فارس

محمدی جریمه خسارت زدن به هر لاک پشت را ۱۰ میلیون تومان و برای هر تخم لاک پشت ۵ میلیون تومان اعلام کرد . رئیس اداره محیط زیست کیش تعداد آهوهای جزیره کیش را ۷۰۰ راس عنوان کرد و گفت:

تعداد ۱۱ آبشخور برای تغذیه و آبرسانی این آهوها در زیستگاه های آنها ایجاد شده و گردشگران باید از شکار و تعقیب با وسایل نقیله خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه پارک های حیات وحش با هدف حفاظت از آهوها انجام شده است، توصیه کرد، کیشوندان و گردشگران از رانندگی با سرعت بالا در حوالی پارک دلفین‌ها، جاده جهان، جنوب فرودگاه و بخش های جنوبی رینگ ۷۵ متری نیز خودداری کنند.محمدی جریمه هر راس آهو از لحاظ مطالبه ضرر و زیان را مبلغ ۱۰ میلیون تومان عنوان کرد. وی با بیان اینکه درختان جنگلی و بومی کیش گونه های ارزشمند با ارزش حفاظتی هستند افزود:

کسانی که قصد ساخت و ساز در جزیره را دارند باید با هماهنگی اداره محیط زیست و مدیریت شهرسازی نسبت به حفظ درختان موجود در محل ساخت و ساز کوشا باشند.

وی با تاکید بر اینکه گیاهان بومی کیش سازگاری بالایی با شرایط اقلیمی دارند و گونه های درختی بیشتر از گونه های حمایت شده هستند افزود:

کهورایرانی، کنار، آکاسیا از مهمترین گونه های جزیره کیش هستند و درخت لور که از صدها سال پیش وارد جزیره کیش شده سازگاری مناسبی با محیط زیست دارد و از گونه های مهم گیاهی است.

برای سفر به کیش با ما در ارتباط باشید

۰/۵ (۰ نظر)

نظرات کاربران

خرید بلیط هواپیما | خدمات گردشگری | قیمت تور لحظه آخری | رزرو هتل | بلیط کنسرت | تفریحات کیش